אתרים ומסלולים

שביל שכנים באקה ג'ת

מאפשר הצצה נדירה ומרתקת אל האתגרים ואל היוזמות הסביבתיות בקהילה הערבית ישראלית. במהלך הסיור תוצג המציאות הגיאוגרפית החדשה, אשר נוצרה בעשור האחרון והשפעותיה החברתיות כלכליות.

מסלול שביל שכנים של באקה נועד להעלאת המודעות הציבורית לנושאי המים והסביבה המשותפים לקהילות השכנות. כמו כן לקדם שיתוף פעולה חוצה גבולות בפתרון בעיות סביבתיות .

באמצעות שביל שכנים באקה ג'ת אנו מפתחים את הפוטנציאל המקומי לתיירות אקולוגית כגורם לחיזוק היחסים בין התושבים המקומיים ליהודים אשר מסיירים בשביל.

מסלול זה הינו אחד מתוך 25 מסלולי סיור הנוגעים בנושאי מים ודו קיום של קהילות ישראליות ירדניות ופלשתינאיות שכנות, החולקות בניהן משאבי מים משותפים . המסלולים תוכננו במהלך 2007 במסגרת פרויקט " מים ושכנות טובה" של אקופיס מזרח תיכון בשיתוף עם נציגי קהילה ושלטון מקומי.

אקופיס מזר תיכון (שם קודם; ידידי כדור הארץ המזה"ת)  הנו ארגון ייחודי, שמפגיש בין פעילי איכות סביבה ירדנים, פלסטינים וישראלים. מטרתנו העיקרית היא קידום מאמצים לשיתוף פעולה לשם שימור המורשת הסביבתית המשותפת לשלושת העמים. בכך, אנו חותרים לפיתוח בר-קיימא וליצירת התנאים הנדרשים לשלום ממושך באזורנו. משרדי אקופיס פרוסים בעמאן, בבית-לחם, ובתל-אביב.

מסלולי "שבילי השכנים" של ידידי כדור הארץ המזה"ת נועדו לחנך ולהעצים תושבים מקומיים ותיירים מקומיים וזרים כאחד. מטרת "שבילי השכנים" היא להציג את המסורת התרבותית והטבעית של כל אחת מקהילות של "מים ושכנות טובה" וללמוד על מקורות המים שלהם בעבר ובהווה. מסלולים רבים מדגישים את ההיסטוריה העשירה הקיימת באזור, אבל חושפים בו בעת הזנחה וזיהום, בעיות אותן גם התושבים המקומיים בעצמם לא "זוכים" לראות ובהחלט שאינן מוצגות לתיירים.

 

 

באקה אל ע'רביה

מוחמד ביאדסה 050-7502185

info@foeme.org

foeme.org/www/he/?module=projects&record_id=142

סיורים ואירועים קרובים

 • בימים אלו כולנו כואבים
  אנחנו מייחלים לבשורות טובות, שכולם יחזרו לביתם וימים שקטים.
  חשוב שנזכור שאנחנו יהודים וערבים בישראל "שכנים טובים גם בימים קשים"

  לפרטים נוספים
 • לילות רמדאן

  אנחנו לא מוותרים על הפעילות המשותפת והתקווה לחיים שפויים ביחד ולכן למרות הקושי גם השנה נקיים פעילויות ברמדאן אם כי במתכונת מצומצמת.

  לפרטים נוספים
 • רמדאן – פורים ומה שבינהם

  יום שלישי 26.3
  שיח מונחה על מצוות הנתינה ביהדות ובאסלאם
  בהנחיית מירה רגב – רבה רפורמית והאימאם עבדול רחים כבהא
  בשעה 20:00
  קציר - הבית על הואדי (אין צורך בהרשמה - מוזמנים להגיע)

  לפרטים נוספים

מפת מרבד ירוק - ואדי עארה

צור קשר